ترموول Thermowell چيست؟

Thermowells

ترموول Thermowell یک بخش مهم از هر سيستم اندازه گیری دما است.

نصب تجهیزات دمایی در محل هایی که امکان خورندگی و آسیب دیدن ترمومتر در اثر خورندگي یا بالا بودن فشار مواد وجود داشته باشد از غلاف یا ترموول ها استفاده می شود. در نتیجه از محیط زیست و پرسنل عملیاتی و رسانه تهاجمی، فشار بالا و نرخ جریان حفاظت مي کند.

سنسور دما خود را نگه می دارد و در نتیجه قادر می سازد دماسنج در طول عملیات داده ها را رد و بدل کند. اتصال لوله ای شکل که از یک طرف بسته است و سنسور های دمایی مانند ترمومتر، ترموکوپل درون آن قرار می گیرد.

انواع ترموول

Thermowells321

رزوه ای -مخروطی - پله ای -فلنج دار

 

ویژگی های ترموول:

 ترموول ها معمولا از جنس فولاد ضد زنگ می باشند:

SS304, SS316, SS316L, Hastalloy, Monel, Alloy 20,…

thermowell 151

ترموول ها می توانند یکپارچه یا تراشکاری شده باشند و نوع اتصال آنها پیچاندن ، فلنچ دار و یا جوشکاری شده باشند.

انواع ترموول ها:

ساده ترین ترموول نوع  است که در یک طرف سیل شده است و دارای یک سری اتصالات است که آن را قادر می سازد که به واحد متصل شود این نوع ترموول معمولا از فولاد ضد زنگ یکپارچه و بدون درز ساخته می شود. شکل زیر، این نوع ترموول را نشان می دهد، دقت شود که نوع فلنج دار آن نوک باریکتری دارد که سرعت زمان پاسخ را افزایش دهد.

ترموکوپل های با کاربرد وسیعتر، می توانند از مواد صلب و جامدی ساخته شوند،  مانند یک میله که در فاصله ی مشخصی از انتهای آن سوراخ شده است و دارای اتصالات مناسبی برای نصب آن می باشد. دو نمونه از این نوع را در زیر مشاهده می کنید:

برای اغلب موارد کاربرد ترموول در فرایند ها، ترموول های فلزی انتخاب می شوند، اما ترموول ها می توانند از پلاستیک، و سایر پلیمرها حتی از مواد سرامیکی  ساخته شوند. برای مثال ترموول های سرامیکی در دماهای خیلی بالا که معمولا در صنایع شیشه یا سیمان وجود دارد بهتر کار می کنند.

فاکتور­هایی که در انتخاب یک نوع از ترموول­ها موثر است عبارت اند از:

برای اکثر کاربرد های واحد های فرایندی، ایمنی برای اپراتورها و محیط اطراف، مهمترین موضوعی است که باید در نظر گرفته شود. برای این منظور، ملاحظات دقیقی برای ترموول های موجود انجام شده است. در جایی که فشار فرایند پایین و مایع فرایندی نسبتا مضر است، انتخاب نوع لوله ترموول، از جنبه اقتصادی اهمیت دارد. هنگامی که فشار فرایند خیلی بالا باشد (بالاتر از محدوده کاری فولاد ضد زنگ یا فولاد های دیگر)، یک ترموول سرامیکی و ترموکوپل اندازه گیری دماهای بالا تنها گزینه است. (. . ) در مواقعی که فشار فرایند بالا است و یا مایع فرایندی ماهیت مضر دارد( ماهیت سمی یا خطر انفجاری)، نوع ترموول باید انتخاب شود. هنگامی که پاسخ سریع به تغییرات دمایی نیاز است، نوع ترموول   یا مناسب است. سرعت واقعی پاسخ به عوامل متعددی وابسته است-

اتصالات فرایند:

آسان ترین روش اتصال، از طریق رزوه پیچی است. تعداد زیادی رزوه پیچی در هر دو نوع مخروطی و موازی وجود دارد. انتخاب دندانه معمولا به صورت عملی و متناسب با صنعت و کاربرد آن انتخاب می شود.) ترموول های همراه با فلنج بسیار متداول اند که ممکن است به ترموول جوش داده شده باشند یا از یک جامد ساخته شده باشند . که استاندارد های بسیاری در مورد انواع فلنج ها وجود دارد که از این میان برخی فلنج های خاص فقط برای صنایعی مانند دارویی و غذایی کاربرد دارند. برخی ترموول ها برای جوش دادن به لوله طراحی شده اند. این نوع ترموول ها -معمولا در فشار­های بالا و زمانی که خوردگی پایین باشد کاربرد دارد.

انواع مختلفی از نوع ترموول را در زیر مشاهده می کنید:

Thermowell65