بنر استخری کوچک

المنت استخر - گرمکن برقی استخر

این کارگاه برای نیاز مشتریان نوعی از این المنت را طراحی کرده است ،  برای گرم کردن آب استخر ویلا و منزل مسکونی و سایر محیط های مختلف می باشد، این المنت ها از نظر هزینه خرید و نگهداری مناسبتر نسبت به پکیج های برقی و گازی و مرغوب به صرفه تر می باشد، نصب و راه اندازی بسیار ساده ای دارند و قابل حمل می باشند ، هیچگونه خطر برق گرفتگی برای انسان ندارد و ایمنی لازم برای شنا کردن همزمان را دارد ، برای اطمینان بیشتر کافی است یک عدد کلید فیوز مینیاتوری استفاده شود و با کوچک ترین اتصال برق از مدار خارج شده و المنت خاموش میگردد .

بنر ترموکوپل حرارتی

(Thermocouple) ترموکوپل

 از دو سیم غیر هم‌جنس است که از یک طرف به‌ هم جوش می خورند. برای ایجاد اهم باید محل وصل شدن دو فلز را گرم کرد. بعد از گرم شدن سر ترموکوپل جریان الکتریکی تولید می‌شود. جریان الکتریکی که به این صورت ایجاد می‌شود بسیار کم می باشد. به این صورت زمانی که به سر اتصال این دو فلز حرارت داده می شود، اختلاف پتانسیلی در دو سر این سیم ها ایجاد می شود که این اختلاف پتانسیل تابع میزان دمایی است ایجاد شده  و بنابراین با بررسی میزان ولتاژ خروجی می‌توان درجه دمای اعمال شده به ترموکوپل را از طریق نمایشگر دما تشخیص داد.

سنسور دما  RTD

RTD کوتاه شده عبارت آشکارساز مقاومتی دما است

 RTDیک ابزار سنسور دماست که مقاومت آن با افزایش دما,افزایش می یابد.

RTD ها ابزارهای کاملا خطی هستند و نمودار مشخصه مقاومت بر حسب دمای آنها در شکل  زیر نشان داده شده است .

RTDها بر این اساس کار می کنند که مقاومت الکتریکی فلزات با دما تغییر می کند. اگر چه در تئوری می توان از هر نوع فلزی برای تشخیص دما استفاده کرد ولی در عمل ,فلزاتی با نقطه ذوب بالا که در برابر خوردگی مقاوم هستند ونیز فلزاتی که مقاومت مخصوص بالایی دارند برای این منظور انتخاب می شوند .جدول ۱-۴ ,مقاومت مخصوص پایینی دارند و به دلیل مقاومت مخصوص برخی از فلزات معمول و مورد استفاده در RTDها را ارائه می کند.

طلا و نقره ,مقاومت مخصوص پایینی دارند و به دلیل مقاومت نسبتا پایین آنها ,اندازه گیری توسط آنها مشکل است . مس هم مقاومت مخصوص بسیار پایینی دارد ولی گاهی به دلیل قیمت پایین ,مورد استفاده قرار می گیرد.

معروفترین انواع RTD ها از نیکل , پلاتین یا آلیاژهای نیکل ساخته می شود .

سنسورهای  نیکلی در مواردی که قیمت ,معیار مهمی است (مثلا کالاهای مشتری پسند) به کار      می روند و محدوده اندازه گیری دمایی آنها محدود است. آلیاژهای نیکل , مثل نیکل -آهن از نیکل خالص ارزانتر هستند و علاوه بر آن , دمای عملکردی بالاتری نیز دارند .

پلاتین تا کنون پر کارترین ماده در ساخت RTDها بوده ودلیل عمده آن نیز ,مقاومت مخصوص بالا و پایداری طولانی آن در هواست.

منحنی مقاومتی pt1001 300x239

 

فلز                            مقاومت اهم/ cmt
 _____________________________________________________________
نقره                          ۸٫۸
مس                          ۹٫۲۶   
طلا                           ۱۳٫۰۰   
تنگستن                      ۳۰٫۰۰
نیکل                          ۳۶٫۰۰
پلاتین                         ۵۹٫۰۰
_____________________________________________________________

RTDها , دارای دقت بسیار بالایی در محدوده دمایی گسترده هستند و دقت برخی از آنها بهتر از۰٫۰۰۱  سانتی گراد  است. مزیت دیگر RTDها آن است که میزان انحراف از تنظیم آنها کمتر از ۰٫۱ سانتی گراد در سال می باشد.

به دلیل مقاومت پایین و تغییرات کوچک مقاومتی RTDها با دما ,که معمولا در محدوده ۰٫۴  بر درجه سانتی گراد است.,اندازه گیری آنها مشکل به نظر می رسد . برای اندازه گیری دقیق تغییرات کوچک در مقاومت, معمولا ساختار های مداری خاص مورد نیاز است .به عنوان مثال ,سر های اتصال بلند به دلیل اعمال مقاومت بالا به مدار ,سبب ایجاد خطا می شوند.

RTDها ابزار های مقاومتی هستند وباید جریانی از آنها عبور کند تا ولتاژ دو سر آنهاقابل اندازه گیری می باشد.این جریان می توان سبب شود که RTD ایجاد حرارت کند و در نتیجه در اندازه گیری , خطا بوجود می آید .با استفاده از حداقل جریان تحریک می توان این مقدار حرارت ناشی از خود RTDرا به حد اقل رساند.

مقدار این حرارت همچنین به محل و چگونگی استفاده از سنسور بستگی دارد . یکRTDدر هوای ساکن نسبت به مایع متحرک, سریعتر ایجاد حرارت می کند.

انواع RTD

برای دستیابی به پایداری و دقت بالا, سنسور های RTDباید عاری از آلودگی باشند. در دمای کمتر از ۲۵۰ساتنتی گراد ,آلودگی مشکل جدی ایجاد نمی کند ولی در دماهای بالاتر ,برای به حد اقل رساندن میزان آلودگی  عنصر RTDروشهای تولید خاصی استفاده می شود.

سنسورهای معمولا به دو روش ساخته می شوند :سیم پیچی شده یا فیلم نازک. شکل  زیر یک سنسور  RTDمعمول را نشان می دهد.RTDهای سیم پیچی شده  با پیچیدن یک رشته بسیار ظریف از سیم پلاتینی  به شکل یک پیچک به دور یک ماده غیر هادی(مثل سرامیک یا شیشه ) تا رسیدن به مقاومت مورد نظر ,ساخته می شوند . سپس این مجموعه برای حفاظت در برابر اتصال کوتاه و ایجاد مقاومت لرزشی ,آماده سازی می گردد .اگر چه RTDهای سیم پیچی شده  بسیار پایدار هستند, اما هدایت حرارتی بین  پلاتین و نقطه مورد اندازه گیری ,خیلی خوب نیست و در نتیجه, پاسخ حرارتی آنها کند است

 

بنر بخاری برقی تکفاز

المنت سرامیکی استخری

المنت فلنج دار